Autor stránek

Autor stránek

L.D.G.

4.červenec 2011

Dne 4.července 2011 v časných ranních hodinách, skonalo ve věku 98 let, Jeho císařské a královské veličenstvo, Dr.Otto von Habsburg. Vzpomeňme v modlitbě, čest Jeho památce.
REX NUMQUAM MORITUR !
otto.jpg

4.červenec 2011

Líbí se Vám tyto stránky?

Ano, líbí (51 | 100%)

28.říjen - hrdinství, nebo hanba?

Konečný rozpad habsburské monarchie byl předznamenán agresivním vystupováním uherských magnátů usilujících o vytvoření zcela nezávislého nacionálního Maďarského státu a naivně smýšlejícími rakouskými Velkoněmci, kteří si navzdory faktu zhroucení
říšského spojence, představovali vytvoření velkého Německa. Karel I. se dne 16. 10. 1918 (3 týdny před kapitulací) obrátil ke svým národům manifestem, který měl podobu federalizačního zákona, předpokládal vytvoření personální unie samostatných království (včetně českého). Manifest také určoval, že do nejbližších voleb se základy státních parlamentů stanou poslanecké kluby Říšské rady. Pražská epizoda z 28. 10. 1918 tedy nemohla být vyhlášením samostatnosti českého státu a narychlo vytvořený Národní výbor nemohl mít charakter státního orgánu, neboť samostatnost i parlament Čechům udělil o týden dříve již král a císař Karel I., a to legitimně, v souladu s tisíciletou právní kontinuitou českého státu. Vzhledem k silným vojenským a ještě loajálním jednotkám v Čechách by tzv. revoluce v Praze neměla ţádný význam, kdyby následně nedošlo k převratu v samotné Vídni. 9. 11. abdikoval bavorský král i německý císař Vilém II. Ve Vídni se němečtí nacionalisté spojili se socialisty v jedno a bouřlivé demonstrace zaplavily ulice s poţadavkem ustavení Rakouské republiky. Vlály německé národní barvy a docházelo k inzultacím, násilí a osvobozování vězňů. 11. 11., aby zabránil krveprolití, podepsal Karel dokument, jímž se vzdal výkonu vládních povinností, ale nikdy neabdikoval na trůn. Zprostil armádu přísahy, nikoliv však šlechtu. Poté opustil Vídeň a záhy i Rakousko, aby se tam již nikdy nevrátil.

(Monarchistický zpravodaj, č.26/2010)
Čt 4. listopad 2010, 09:03:14 CET
ludva65
Nechte si zasílat novinky přímo do Vaší emailové schránky
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one